Custom image

Student Achievers

ACADEMIC

LIST OF TOPPERS  : OVERALL 2017-18

CLASS XII (SCIENCE & COMMERCE)

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

 

1

PRACHHI SABITA MISHRA

463

92.6

Army


2

DEBASMITA SAMAL

462

92.4

Army


3

VIKAS SINGH PATEL

456

91.2

Army


4

YUKTA BARIK

452

90.4

Army


5

CHANDAN KUMAR SAHU

451

90.2

Army


5

SRITAM DAS

451

90.2

Army


6

RAJESH PRADHAN

442

88.4

Army


7

SAMBIT MISHRA

437

87.4

Others


8

KHUSHBOO KUMARI PARICHHA

436

87.2

Army


9

SHUBHAM PATHY

429

85.8

Army


10

G SONALI KUMARI

428

85.6

Army


11

SONAM KUMAR SAHOO

425

85

Army


11

RONIT CHOUDHURY

425

85

Others

 

CLASS-XII SCIENCE

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

 

1

PRACHHI SABITA MISHRA

463

92.6

Army


2

DEBASMITA SAMAL

462

92.4

Army


3

VIKAS SINGH PATEL

456

91.2

Army


4

YUKTA BARIK

452

90.4

Army


5

CHANDAN KUMAR SAHU

451

90.2

Army


5

SRITAM DAS

451

90.2

Army


6

RAJESH PRADHAN

442

88.4

Army


7

SHUBHAM PATHY

429

85.8

Army


8

SONAM KUMAR SAHOO

425

85

Army


9

DIVYAM TIWARI

420

84

Army


CLASS-XII COMMERCE

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others


1

SAMBIT MISHRA

437

87.4

Otehrs


2

KHUSHBOO KUMARI PARICHHA

436

87.2

Army


3

G SONALI KUMARI

428

85.6

Army


4

RONIT CHOUDHURY

425

85

Others


5

R JYOTI

408

81.6

Army


6

PREETI AGARWAL

405

81

Others


6

POOJA PATRA

405

81

Army


7

YAMALA SOWJANYA

403

80.6

Others


8

P SHIVANI

386

77.2

Army


9

AKASH KUMAR SAHU

382

76.4

Otehrs




























 

 

CLASS X


Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

1

ARYAN RAGHAV

476

95.2

Army

2

SAI SMRUTI SAHU

465

93

Others

3

DURGA PRATAP BEHERA

464

92.8

Others

4

CHIRAG SATAPATHY

460

92

Others

5

HARISH KUMAR SAHU

453

90.6

Army

6

A MANISHA

444

88.8

Army

7

RUPESH KUMAR CHOUDHARY

442

88.4

Others

8

BISWAJIT DAS

441

88.2

Others

9

A SRUTI

418

83.6

Army

10

SHREYA

413

82.6

Army

 

OTHERS

Ku Sonali Jena has selected to participate in the Sakura Science Exchange Programme in Japan organised by the

joint collaboration of Govt. of India and the Japan Science and Technology


KU SWETA MAHAPATRA Class IX of this Vidyalaya
is the only girl from KVS Selected to

participate in the Republic Day Camp at New Delhi representing Odisha NCC Directorate.

KU SONALI JENA Class XI-Science of this Vidyalaya is the only girl from KVS Selected to

participate KVS National Science Congress to Open National Science Congress.

She also selected for Indian National Science Congress

Pass-outs who secured 90% or more in the recent Board exam

CLASS X(2017 ) 10 CGPA

SNO NAME OF THE STUDENTS CGPA
1 AKASH SINGH A1
2 ALOK PANIGRAHI A1
3 ANJALI KUMARI A1
4 ASISH KUMAR SAHU A1
5 DEEP PRATAP BEHERA A1
6 ISHITA KUMARI SAMAL A1
7 JYOTIRADITYA MISHRA A1
8 NEERAJ PANDEY A1
9 NIKHIL KUMAR SAHU A1
10 PRIYALATA MUNDARI A1
11 PULAKALA AJIT KUMAR A1
12 SHRESTHASWINI SATAPATHY A1
13 SONALI JENA A1
14 SROTA SATAPATHY A1
15 SUMAN SAURAV NAYAK A1
16 SWATI SHARMA A1
17 T SNEHA A1

Class XII (AISSCE 2017)

1 MA ABHISHEK PRADHAN SCIENCE 2017 469 93.8 1st
2 KU SONI BISWAL COMM 2017 446 89.20 2nd
3 MA D JAGDISH SCIENCE 2017 408 81.6 3rd

 

SPORTS

List of selected participants for KVS national sports 2018-19

S.NO

NAME

CLASS

EVENT

GROUP

REMARK

1

CH. SAI KIRAN

VIII

TAEKWONDO

U- 17

----

2

RUDRA PRASAD SAHU

VIII

TAEKWONDO

U- 17

----

3

UDAY SINGH

X

TAEKWONDO

U- 17

----

4

SHEWTA MAHAPATRA

X

TAEKWONDO

U- 17

----

5

NANDINI

XII SCI

JUDO

U-19

BRONZE MEDAL

6

SHIVANI

X A

JUDO

U-17

---

7

A PAVAN KUMAR

VIII A

BOXING

U-14

BRONZE MEDAL

8

B, ROHIT

VIII B

BOXING

U-14

---

9

D. PRAVEEN

VIII B

BOXING

U-14

----

10

S.SAI KRISHNA

X B

BOXING

U-17

BRONZE MEDAL

11

T.LEELA MOHAN

XI COM

BOXING

U-19

BRONZE MEDAL

12

A CHARAN KUMAR

XI

BOXING

U-19

BRONZE MEDAL

13

ARDHI CHANDU

XI SCI

BOXING

U-19

---

14

B.SAGAR

XI COM

BOXING

U-19

--

LIST OF PARTICIPANTS FOR REGIONAL SPORTS MEET 2018-19

TAEKWONDO U-14 & U-17 BOYS

S.NO

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

RUDRA PRATAP SAHU

8 A

U - 17

SELECTED FOR NATIONALS

2

UDAY  SINGH

10 B

U - 17

SELECTED FOR NATIONALS

3

RAMESH MANDAL

7 A

U - 14

GOLD IN R.S.M.

4

SANJEEV MAJHI

8 A

U - 14

GOLD IN R.S.M.

5

CH. SAI KIRAN

9 A

U - 17

SELECTED FOR NATIONALS

 

TAEKWONDO U-17 GIRLS

S.NO.

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

SHEWTA MAHAPATRA

10 A

U -17

1)      SELECTED FOR NATIONALS

2)      GOLD IN R.S.M.

 

CHESS U – 17 & U- 19 BOYS

S.NO.

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

ANAND PRADHAN

9 A

U - 17

-

2

KHUSWANT SINGH

10 A

U - 17

-

3

AKASH PARICHA

12 COMM.

U - 19

-

 

JUDO U – 17 & U- 19 GIRLS

S.NO

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

SHIVANI

10 A

U - 17

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      SELECTED FOR NATIONALS

2

KAJOL

10 B

U - 17

-

3

NANDINI

12 SCI.

U - 19

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      BRONZE MEDAL IN NATIONAL SPORTS

 

CRICKET U – 19 BOYS

S.NO.

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

RISHAV KUMAR

12 COMM.

U – 19

-

2

P. AJIT

12 SCI.

U - 19

-

 

 

 

BOXING U – 14 , U-17 & U- 19 BOYS

S.NO.

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

A PAVAN KUMAR

8 A

U - 14

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      BRONZE MEDAL IN NATIONAL SPORTS MEET

2

B ROHIT

8 B

U - 14

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      SELECTED FOR NATIONALS

3

D PRAVEEN

8  B

U - 14

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      SELECTED FOR NATIONALS

4

ROHIT KUMAR SAHU

8 B

U -14

SILVER MEDAL IN R.S.M.

5

D.DHARAM RAJU

8 B

U - 14

GOLD IN R.S.M.

6

VASANYA  CHUKA

7 B

U - 14

BRONZE MEDAL IN R.S.M.

7

RUDRA PRASAD SASMAL

8 A

U - 14

-

8

S. SAI KRISHNA

10 B

U - 17

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      BRONZE MEDAL IN NATIONAL SPORTS MEET

9

T LEELA MOHAN

11 COMM.

U - 19

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      BRONZE MEDAL IN NATIONAL SPORTS MEET

10

ARDHI CHANDU

11 SCI.

U - 19

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      SELECTED FOR NATIONALS

11

A CHARAN KUMAR

11 COMM.

U - 19

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      BRONZE IN NATIONAL SPORTS MEET

12

B. SAGAR

11 COMM.

U - 19

1)      GOLD IN R.S.M.

2)      SELECTED FOR NATIONALS

 

ATHBLETICS U- 17 & U-19 BOYS

S.NO

NAME

CLASS

CATEGORY

REMARKS

1

SANTOSH SABAR

10 A

U – 17

 

2

P SUJIT KUMAR

10 A

U – 17

 

3

R KARTIK

10 B

U – 17

 

4

A VASU

11SCI.

U - 19

 

 

LIST OF TOPPERS : OVERALL 2017-18

CLASS XII (SCIENCE & COMMERCE)

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

1

PRACHHI SABITA MISHRA

463

92.6

Army

2

DEBASMITA SAMAL

462

92.4

Army

3

VIKAS SINGH PATEL

456

91.2

Army

4

YUKTA BARIK

452

90.4

Army

5

CHANDAN KUMAR SAHU

451

90.2

Army

5

SRITAM DAS

451

90.2

Army

6

RAJESH PRADHAN

442

88.4

Army

7

SAMBIT MISHRA

437

87.4

Others

8

KHUSHBOO KUMARI PARICHHA

436

87.2

Army

9

SHUBHAM PATHY

429

85.8

Army

10

G SONALI KUMARI

428

85.6

Army

11

SONAM KUMAR SAHOO

425

85

Army

11

RONIT CHOUDHURY

425

85

Others

CLASS-XII SCIENCE

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

1

PRACHHI SABITA MISHRA

463

92.6

Army

2

DEBASMITA SAMAL

462

92.4

Army

3

VIKAS SINGH PATEL

456

91.2

Army

4

YUKTA BARIK

452

90.4

Army

5

CHANDAN KUMAR SAHU

451

90.2

Army

5

SRITAM DAS

451

90.2

Army

6

RAJESH PRADHAN

442

88.4

Army

7

SHUBHAM PATHY

429

85.8

Army

8

SONAM KUMAR SAHOO

425

85

Army

9

DIVYAM TIWARI

420

84

Army

CLASS-XII COMMERCE

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

1

SAMBIT MISHRA

437

87.4

Otehrs

2

KHUSHBOO KUMARI PARICHHA

436

87.2

Army

3

G SONALI KUMARI

428

85.6

Army

4

RONIT CHOUDHURY

425

85

Others

5

R JYOTI

408

81.6

Army

6

PREETI AGARWAL

405

81

Others

6

POOJA PATRA

405

81

Army

7

YAMALA SOWJANYA

403

80.6

Others

8

P SHIVANI

386

77.2

Army

9

AKASH KUMAR SAHU

382

76.4

Otehrs

CLASS X

Position

Name of the student

Marks Obtained

Percentage of Marks

Army/Others

1

ARYAN RAGHAV

476

95.2

Army

2

SAI SMRUTI SAHU

465

93

Others

3

DURGA PRATAP BEHERA

464

92.8

Others

4

CHIRAG SATAPATHY

460

92

Others

5

HARISH KUMAR SAHU

453

90.6

Army

6

A MANISHA

444

88.8

Army

7

RUPESH KUMAR CHOUDHARY

442

88.4

Others

8

BISWAJIT DAS

441

88.2

Others

9

A SRUTI

418

83.6

Army

10

SHREYA

413

82.6

Army